Cibule nemusí být v pokrmech jen řadovou surovinou – například ve francouzské kuchyni se těší velké oblibě i díky legendami opředené polévce či hlavní součásti slaného koláče – quiche.
Cibuli byste v kuchyni neměli podceňovat.
Tajemství francouzské cibulové
Abychom dosáhli podoby pravé francouzské cibulové polévky, musíme mít na paměti zlaté pravidlo – čím méně surovin, tím více je třeba dbát na jejich kvalitu. Používáme jedině máslo a pravý domácí vývar. Při výběru vína do polévky je třeba myslet na to, aby bylo sušší, protože karamelizovaná cibule je sama o sobě nasládlá.
Procesu karamelizování cibule je třeba věnovat dostatek času a nesnažit se jej urychlit. V některých receptech se víno nahrazuje bílým vinným octem. Na samotném začátku přípravy polévky lze zabránit nepříjemnému slzení při přípravě cibule tak, že použijeme opravdu ostrý nůž, případně oloupanou cibuli necháme přibližně 15 minut ponořenou ve studené vodě.
Nasládlý česnek
Fermentovaný – kvašený česnek pochází z Číny a připravuje se z bílého česneku kvašením při vysoké teplotě a vlhku. Černou barvu získá po devadesáti dnech, jeho nasládlá chuť připomíná rozinky, melasu a skořici nebo dokonce pečené švestky.
Vzduch pod polévkou
Aby polévka do druhého dne neskysla, postavíme ji v nezakrytém hrnci do chladu na drátěnou podložku nebo ji podložíme na jedné straně vařečkou, aby pod ni mohl proudit vzduch. Několikrát ji zamícháme, aby se z tuku nevytvořil celistvý povrch.
Aby mrkev nezvadla
Zvadlá mrkev ztrácí svou křehkost a těžko se čistí. Přesto ji nemusíme vyhodit. Když ji před použitím vložíme na půl hodiny do studené vodě, neuvěřitelně ožije a opět se vzpruží. Stejně dobře to funguje i při petrželce.