Dokonce i ty nejběžnější doplňky stravy mohou mít překvapivé interakce s léky, ale také s dalšími doplňky. Na které kombinace doplňků stravy s čím je tedy třeba si dávat obzvlášť pozor?
Věci, které jsou přirozené, nemusí být nutně bezpečné
Jak informuje pro portál health.com docent medicíny a lékařské výživy, pokud přijímáte vitamíny potřebné pro tělo ze stravy, výsledkem jsou zdravotní benefity. Když je však daný vitamín v podobě doplňku stravy, pilulky, je mnohem koncentrovanější: „Věci, které jsou přirozené, nemusí být nutně bezpečné… Spotřebitelé by neměli být překvapeni, že existuje potenciál pro interakce a toxicitu, pokud jde o doplňky stravy, “ dodává zmíněný odborník.
Mohlo by vás zajímat: Seznam 20 nejnebezpečnějších toxinů, kterým je třeba se vyhýbat obloukům: Zkontrolujte si, zda se nenacházejí ve vaší kosmetice
Užívání kterých doplňků stravy byste neměli v žádném případě kombinovat?
Rybí olej
Rybí olej byste neměli užívat s léky ke snížení krevního tlaku. V opačném případě se stane, že se vám prudce sníží ještě víc. Pozor také na riziko krvácení as tím spojenou kombinaci tohoto oleje s léky jako ibuprofen, aspirin či naproxen. Nebezpečné pro zdraví je také užívání rybího oleje s bylinkami, které zpomalují srážení krve, včetně oblíbeného Ginkgo bilboa.
Vápník
Vápník nekombinujte s léky na léčbu osteoporózy, léky na krevní tlak, antibiotiky ze skupiny tetracyklinů a chinolonů jako například přípravek Cipro.
Čtěte také: Vitamíny získané přes potravu nestačí. Dostaňte je do sebe co nejúčinnější cestou
Melatonin
Jelikož melatonin může způsobit ospalost, jak prozrazuje odborník, jeho užívání se sedativy jako jsou benzodiazepiny, narkotika a některá antidepresiva, může způsobit příliš velkou ospalost. Melatonin může také zpomalit srážení krve, takže jej nekombinujte s antikoagulačními léky jako je heparin nebo warfarin. Může zvýšit riziko vzniku modřin a krvácení. Rovněž se mu vyhněte, pokud užíváte léky na krevní tlak, protože vám ho může zvýšit. Co se týče doplňků stravy, vylučte jeho spojení s třezalkou tečkovanou a kozlíkem, protože mají také uspávací vlastnosti.
Vitamin D
U vitamínu D jsou vyloučeny lékové interakce s léky na snížení cholesterolu, protože může snížit účinnost těchto léků. Rovněž pozor na léky na krevní tlak. Pozor si dejte také na užívání vysokých dávek D vitamínu s diuretiky. To může mít za následek příliš mnoho vápníku v těle, což může způsobit problémy s ledvinami.
Nepřehlédněte: Vitaminu D ovlivňuje celá řada funkcí v těle: Může jeho nedostatek ovlivňovat plodnost mužů a žen?
Zinek
Pokud užíváte antibiotikum, které obsahuje látky jako chinolon nebo tetracyklin, doplňky zinku mohou vašemu tělu ztížit vstřebávání léku i zinku. Abyste se tomuto vyhnuli, ujistěte se, že dostanete správné množství antibiotika. Užijte jej dvě hodiny před nebo čtyři až šest hodin po užití doplňku zinku. Totéž platí pro penicilaminové léky, které se často používají při revmatoidní artritidě. Dodržte zmíněné intervaly, aby se vám do těla dostalo dostatek tohoto léku.